Hlídková loď „President Masaryk“

Sbírky Oblastního muzea v Děčíně jsou bohatší o unikátní předmět. Jedná se o model hlídkové lodi „President Masaryk“. Ta sloužila od 30. let na Dunaji pod vlajkou československé armády jako jedna z mála válečných lodí.

Děčínský modelář pan Václav Sellner věnoval muzeu model „Presidenta Masaryka“ v měřítku 1:50. Více jak metrový model dokumentuje poměrně krátkou, nicméně zajímavou historii „československého válečného loďstva“. Práce na modelu, který, pokud je nám známo, nemá v Česku obdoby, trvala několik let a vyžádala si více než 1 000 hodin pracovního nasazení. Výsledek práce pana Sellnera si návštěvníci mohou prohlédnout v expozici lodní dopravy.

Ve stručnosti připomínáme historii největšího plavidla, které naše armáda ve třicátých letech vlastnila. Loď sloužila Československu v letech 1932 - 1939, převzetí naplánované na rok 1931 však oddálila řada technický nedostatků a vad. Do roku 1939, kdy byla předána Německu, vykonala řadu zkušebních a cvičných jízd na Dunaji. Od dubna 1939 do května 1945 pak plula pod německou vlajkou s novým jménem „Bechelaren“. Původnímu majiteli se vrátila v prosinci 1947. Vzhledem k tomu, že pro ni nebylo nalezeno odpovídající využití (asi nejzajímavější byl návrh přestavby na výletní turistickou loď), byl odstrojený trup umístěn jako ponton v Komárně. Pro špatný technický stav byl v roce 1978 sešrotován.

Technická data k roku 1932, a tedy i k podobě našeho modelu:

Ve službě: srpen 1932 – březen 1939

Délka: 50 metrů